Badanie USG doppler to jedno z częstszych badań wykonywanych w Naszej Przychodni. Oferujemy wykonanie badania USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych oraz tętnic i żył kończyn górnych i dolnych.
Nasz wykwalifikowany zespół radiologów za pomocą nowoczesnego aparatu ultrasonograficznego – GE Voluson E8 wykonuje wszystkie badania USG z niezwykłą dokładnością i starannością.
Na czym polega badanie USG doppler?
Badanie dopplerowskie to nieinwazyjne badanie obrazowe, pozwalające ocenić stan żył i tętnic.
USG Doppler to badanie, podczas którego wykorzystuje się zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od tkanek i narządów, a także płynącej w naczyniach krwi. Echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer na widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu można ocenić stan żył i tętnic, wykrywając ich niedrożność oraz inne nieprawidłowości.
Jak przebiega badanie USG doppler tętnic szyjnych?
Badanie USG tętnic wykonuje się w pozycji leżącej na plecach.
Lekarz przykłada głowice w dolnej części szyi i powoli przesuwa ją w kierunku żuchwy, wzdłuż przebiegu tętnic szyjnych.
Badanie zawsze wykonuje się obustronnie oceniając prawe i lewe tętnice w płaszczyznach podłużnej i poprzecznej.
USG tętnic dogłowowych jest podstawowym badaniem obrazowym wykorzystywanym w diagnostyce schorzeń wywołanych zaburzeniami ukrwienia centralnego układu nerwowego. Lekarze wykonujący badanie USG Doppler oceniają prędkość przepływu krwi w tętnicach szyjnych, jego charakter, kierunek oraz ewentualne zwężenia. Możliwe jest także wykrycie niedrożności w tętnicach, które zaopatrują mózg oraz tworzących się nawet bardzo drobnych przyściennych skrzeplin. Badanie USG Doppler tętnic szyjnych umożliwia również ocenę wielkości zatorów i stopnia zwężeń, a także pozwala na identyfikację malformacji naczyniowych czy tętniaków mogących prowadzić do wielu poważnych powikłań.
Jak przebiega badanie USG doppler tętnic/żył kończyn?
Badanie jednej kończyny trwa ok. 20-40 minut. Pacjent jest proszony o wejście do pracowni USG, następnie o odsłonięcie konkretnej partii ciała. W zależności od indywidualnego przypadku, badanie może być wykonywane w pozycji stojącej lub leżącej. Po posmarowaniu ciała specjalnym żelem (ma on m.in. ułatwić wnikanie ultradźwięków w głąb organizmu) lekarz przykłada do niego głowicę i rozpoczyna badanie. Obrazy są od razu widoczne na monitorze.
Badania USG naczyń jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób naczyń obwodowych – zarówno tętnic, jak i żył.
Zaburzenia krążenia krwi bywają najczęściej wynikiem miażdżycy, ale mogą być też wywołane stanem zapalnym, wadą anatomiczną, zatorem, zakrzepem lub przejściowym zaburzeniem ukrwienia w przebiegu różnych chorób. Do najczęstszych chorób żył obwodowych należą: zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych, przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica żył głębokich, żylaki
USG doppler tętnic i żył – wskazania
- bóle i zawroty głowy
- szumy uszne
- ocena tętnic wewnątrzczaszkowych
- ocena blaszek miażdżycowych w tętnicach szyjnych, tętnicach kończyn
- obrzęki, ból, zaczerwienienie kończyn górnych/dolnych
- ocena stanu żył/tętnic przed zabiegami chirurgicznymi
- ocena niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych
- diagnostyka zakrzepicy żylnej kończyn górnych/dolnych
USG doppler – jak się przygotować?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Pacjenci proszeni są o dostarczenie dokumentacji z wynikami wcześniej wykonywanych badań USG doppler oraz z kartami informacyjnymi z ewentualnego leczenia szpitalnego.
Zapraszamy do kontaktu
Specjaliści z Przychodni Beta-Dent pozostają do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. W celu ułatwienia kontaktu proponujemy Państwu skorzystanie z formularza kontaktowego, który ułatwi proces rejestracji na wizytę u specjalisty.
Przychodnia Beta-Dent
ul. T. Kościuszki 38
25-316 Kielce
Godziny otwarcia: Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00